Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
Mopec Lumea BxBoard Prostate Transperineal Kit
4-board BxBoard Transperineal Prostate Biopsy Kit. Lumea™ BxLink™ compatible.
| Product Type | Multitrans Collector |
|---|---|
| Packaging | Peel pouch |
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 100/Cs. |
| Storage Requirements | 2°C to 25°C |
| For Use With (Application) | For recovery of Viruses, Chlamydia, Mycoplasma and Ureaplasma |
Mopec Lumea BxBoard Prostate Fusion Kit
5-board BxBoard FUSION Transrectal Prostate Biopsy Kit. Lumea™ and BxLink™ compatible.
Mopec Lumea BxBoard Prostate Kit, Transrectal, 6 Lane, Left/Right, Blank
Designed to preserve anatomic orientation while reducing formaldehyde exposure and waste.
Mopec Lumea BxBoard Prostate Kit, Transrectal, 6 Lane, Left/Right
Core Needle Biopsy, 6-lane prostate BxBoard™
Great Lakes Diagnostics ARX Liquid Amie's Collection and Transport System
Liquid Amie's Transport System contains three different swabs in convenient color coded tops.
| Length (Metric) | 101 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Fill Volume | 1 mL |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
| Format | Swab |
| For Use With (Equipment) | WASP or Other Automated Systems |
| Product Type | Liquid Amies Transport System |
| pH | 7.3 |
| Tube Size | 16 x 101 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications/Compliance | FDA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Media Type | Liquid Amies |
| Handle Material | PP |
Cenmed™ 3 mL VTM in 10 mL Sterile Tubes
10 mL sterile tubes filled with 3 mL VTM (Viral Transport Medium).
Medschenker™ Smart Transport Medium & AccuSwab Nasopharyngeal Bundle
For collection, transport and maintenance of viruses.
| Description | Breakpoint: 100 mm |
|---|---|
| Tip Material | Nylon Fiber |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 |
| Closure Type | Screw Cap |
Cenmed™ Fine Needle Aspiration Kit
The Fine Needle Aspiration Kit provides a customizable solution to optimize your sample preparation.
Great Lakes Diagnostics ARX Viral Transport Media
The ARX Liquid Amies Collection and Transport System (ARX) is intended for use in the collection of clinical specimens.
| Color | Clear |
|---|---|
| pH | 7.4 |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Shelf Life | 18 months |
| Closure Color | Red |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
Michel's Fixative with Red Cap Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer, Cenmed™
Michel's Fixative with distinctive red cap ensures optimal tissue fixation, while Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer provides a reliable option for advanced preservation needs.